RAW vegan kakaový dort z kešu

dsc_9074.jpgO dortech z kešu ořechů jsem toho slyšela hodně, přičemž nejčastěji to byly jen samé superlativy. Po ochutnání různých druhů kešu dortíčků v pražské restauraci Secret of Raw bylo rozhodnuto. Tuto BOŽÍ sladkost si doma prostě musíme začít dělat taky. Navíc, co se veganských moučníků týče, s ohledem na chuť a míru škodlivosti pro tělo, u mě tahle chuťovka vítězí na plné čáře. Je "živý", bez umělého cukru a k tomu opravdu skvělý. A chutnal dokonce i lidem, kteří se stravují běžným způsobem. ;)

Recept je velmi jednoduchý, zvládla jsem ho bez jakéhokoliv problému na první pokus i já. Malý háček to ale má. Kromě docela drahých přísad by dalším problémem mohl být mixér. Ten je třeba mít alespoň trochu kvalitní. Upřímná závist všem vlastníkům Vitamixu a jiných hraček na podobné úrovni. Ovšem i s obyčenějším mixérem by neměl být až takový problém. Jen je třeba počítat s tím, že to zabere více úsilí a času, tím pádem bychom měli při mixování alespoň od oka hlídat teplotu, když už to chceme mít opravdu RAW. Nesmí přesáhnout 42°C.

Nic nebrání tomu ho vyzkoušet taky. Litovat pravděpodobně nebudete.dort4.jpgNa korpus potřebujeme:
- hrnek namočených mandlí (nebo část nahraďte vlašskými či lískovými ořechy)
- půl hrnku sušených vypeckovaných datlí

Na krém potřebujeme:
- dva hrnky namočených kešu ořechu
(pokud rádi ochutnáváte, dejte jich trochu víc)
- půl hrnku sirupu z agáve
- půl hrnku kokosového oleje v tekutém stavu
- půl hrnku rozpuštěného kakaového másla (nemusí být, ale dodá čokoládovou chuť)
- šťáva ze dvou citrónů
(doporučuji ji tam nenalít hned všechnu, ale přidávat podle chuti)
- 1 lžíce vanilkového extraktu nebo vnitřek z celého lusku
- cca 1-2 lžíce nepraženého kakaa
(to je dokonce považováno za superfood, kdyby to někdo náhodou nevěděl)
- 1 lžička skořice

A malou odepínací dortovou formu.

dort3.jpg

Alespoň na 8 hodin, ideálně přes noc, namočte mandle a kešu ořechy (zvlášť). Na druhý den mandle slijte, oloupejte slupky (není nutné) a dejte je společně s datlemi do food procesoru, kde je zpracovávejte tak dlouho, dokud není hmota trochu lepivá. Záleží na vás, jak moc chcete mít korpus zrnitý. Pro jemný mixujte déle nebo použijte rovnou přístroj na ořechové máslo. Na spodek dortové formy připněte pečící papír, postranní čast pomažte kokosovým olejem a poté do ní rovnoměrně vtlačte zpracované mandle. Korpus hotov.

Máte-li výkonný mixér, dejte do něj všechny ingredience na krém (kromě kakaa a skořice) a zpracujte je. Já je ale nejdřív projedu food procesorem a teprve potom naliju zrnitou hmotu do mixéru, který dílo dokoná. Výsledný krém by měl být příjemně hustý, co nejjemnější a chuťově připomínat náplň s tvarohem. Ochutnejte a případně ještě doslaďte nebo přidejte víc citrónu.
Polovinu bílého krému potom rovnoměrně rozetřete do formy, můžete si i kousek odebrat a pak ho použít na ozdobení tmavé části. Ve zbytku krému rozmixujte kakao a skořici a doplňte do formy.

Dort potom dejte alespoň na 6 hodin do mrazáku, kde si sedne a pak půjde snadno krájet. My ho nechali v mrazáku více než 12 hodin a i po takové době z něj ještě nebyl ani náznakem tvrdý kus ledu.

Super na tom je i to, že se tento základ dá kombinovat s mnoha jinými přísadami. Poprvé jsem tento dort dělala v jahodové variantě. Jediná změna tedy byla v tom, že jsem místo kakaa v krému rozmixovala jahody a po vyndání z mrazáku ještě ozdobila čerstvými. Fantazii se u kešu dortů meze nekladou. Výživný, sytý a navíc ještě cruelty free! :)

dort2.jpg

 

31. 3. 2014, 19:57, zobrazeno 47984x, dnes 2x