Sardinie

dsc_4398w.jpgSuper lezení, nádherné pláže nebo procházky členitou krajinou porostlou olivovníky a korkovými duby... O výletu na tento kouzelný ostrov ve Středozemním moři jsem snila už skoro 5 let. A dočkala jsem se. Byl to zvláštní pocit, nastupovat v italském Livornu na trajekt, který byl vtipně pomalovaný obřími postavičkami Walta Disneyeho... :) To jako vážně? Fakt tam konečně jedu? Cítila jsem dost podobné nadšení, jaké jsem měla při mé první cestě trajektem do Skandinávie.

Často to ale bývá tak, že když se člověk až příliš na něco těší a hodně očekává, je potom zklamaný. Nemyslím tím teď vůbec to, že by ostrov vypadal jinak, než jak jsem si ho představovala. Naopak. Je to opravdu nádherný a rozmanitý kus země a mé představy ještě překonal. Letošní zima a začátek jara pro mě ale bylo docela šílené období, takže jsem se k této první větší cestě docela dost upínala. Bohužel několik nešťastných okolností nedovolilo, aby vše probíhalo podle mých představ. Těšili jsme se nejen na rekreační lezení v příjemných (aspoň) 20°C, ale také na odpočinek a líné vyhřívání se někde na pláži. Přivítala nás však nečekaná zima, dešťové přeháňky a vítr. Květnové počasí jsem si takto na jihu představovala opravdu trochu jinak. Druhou polovinu posádky do toho neustále strašily nevyřízené záležitosti. Nevadí. Hezky mi to alespoň připomnělo, že před problémy utečeme jedině tak, že je vyřešíme. Na ostrově jsme tedy byli jen 4 dny a za tu dobu stihli tak nějak projet jen jeho severní část. Alespoň mám záminku se na tohle krásné místo někdy v budoucnu vrátit a V KLIDU si ho vychutnat. Neviděla jsem toho mnoho, přesto toho bylo dost na to, abych mohla s jistotou říct, že Sardinie má opravdu co nabídnout.

Vzhledem k věcem naznačeným výše nebylo příliš energie na focení. Přesto jsem se snažila vybrat aspoň pár použitelných cvaků... Žádné zázraky ale nečekejte. :)

sardinie

První den jsme se zdržovali v lezeckých oblastech kolem městečka Cala Gonone. Moc jsme toho ale nevylezli. Já měla za poslední 2 dny naspáno tak 6 hodin, Peťa mohl mít max. 6 za celý týden. Půl dne jsme proto prospali. :) Než jsme se zorientovali v průvodci, začalo pršet... Lezení přímo u krásné pláže ovšem stojí za to.

dsc_3965.jpg

V oblasti jsme chtěli zůstat ještě aspoň půlku dalšího dne, počasí tomu ovšem nepřálo, takže jsme se rozhodli přejet do vnitrozemí, kde mělo být trochu líp...

dsc_3988.jpg

dsc_4011.jpg

Cestou jsme míjeli romantické háje korkových dubů. Nižší stromy s pokroucenými větvemi mě uchvátily, ale snad všechny zahrady s nimi byly oplocené... Na jednu jsem se přesto na chvíli vkradla, bohužel tam ale někdo byl, takže jsem nic moc vyfotit nestihla... Příště.

dsc_4019.jpg

dsc_4032.jpg

Na večer jsme dorazili do příjemné lezecké oblasti Monteleone, kde jsme pak strávili celý následující den. Skály jsou na kopci, odkud je super výhled na moc pěkné okolí. A bod navíc je ten, že k lezcům jsou tam až nezvykle friendly.

dsc_4043.jpg

dsc_4027.jpg

Fíky, ať už sušené nebo čerstvé (když se v Kaufu zadaří), jsem si v poslední době hodně oblíbila. Pohled na zelené nezralé plody mě proto přiváděl k šílenství. Stejně jako vidět v zahradách citróny a pomeranče, které nikdo nesbírá.

dsc_4095.jpg

Poslední den na ostrově byl opět ve znamení moře. Projeli jsme kus pobřeží a byli na několika fakt MOC pěkných plážích. Hodně mě mrzelo, že už musíme jet domů.

dsc_4104.jpg

dsc_4267.jpg

Počasí se konečně umoudřilo a celý den svítilo slunko. I tak ale bylo jen něco málo přes 20°C, pofukovalo a voda rozhodně taky mohla být teplejší. Nevykoupat se však v takovém pěkném moři by byl hřích...

dsc_4133.jpg

dsc_4321.jpg

Poslední zastávku jsme udělali v Cala Spinoza, kam jsme se šli mrknout na parádně tvarované skalky. Dá se tu lézt jak s lanem, tak i boulderovat, ale místo určitě stojí za návštěvu i když nelezete. A výhled na nedalekou Korsiku je bonus.

dsc_4373.jpg

dsc_4407.jpg

Tyhle bizarní skalky jsou naprosto boží!

dsc_4327.jpg

 

dsc_4504.jpg

Měli jsme ještě chvíli čas, takže jsme se na západ slunka vrátili na jednu z pláží. Já si ještě naposledy zaplavala a pak jsme valili na trajekt, který nám málem ujel... Tento večer za ten stres ale rozhodně stál. :) Na shledanou Sardinie, snad tě brzy poznám víc...

9. 5. 2014, 22:56, zobrazeno 5844x, dnes 0x