Pro zájemce je možné zúčastnit se některého z připravovaných workshopů, které budou probíhat pod mým vedením v krásných Rychlebských horách. Na této stránce najdete nejen nejbližší volné termíny, ale i další informace, které by vás mohly zajímat. Workshopy jsou vždy víkendové akce - od pátečního odpoledne/večera až do nedělního odpoledne.

Nejbližší připravované skupinové termíny jsou:

Předběžně druhý nebo třetí víkend v květnu, bude upřesněno v lednu.


Bodově se hlavně budu věnovat těmto oblastem:

- kreativní autoportrét
- práce s přirozeným světlem a hledání vhodných exteriérů
- kreativní portrét a práce s modelkou
- pózování žen
- zásady při focení pokud počítáme s pozdějším skládání fotografií v postprodukci
- samotná postprodukce (skládání fotografií, retuše a barevné tónování), moje workflow
- prezentace fotografií, focení jako způsob obživy a mnou osvědčené metody na sociálních sítích

Cena pro oba workshopy je 3000,- na osobu. V ceně je ubytování (dvě noci na chatě v Rychlebských horách) a veškeré mé know-how ohledně focení a případně i prezentace na sociálních sítích. V ceně není jídlo. V případě zájmu dostatečného počtu účastníků je možné zařídit za příplatek polopenzi. Případné požadavky řešíme později individuálně.

Maximální počet účastníků na oba workshopy je 8 osob.Zájemci se mohou hlásit na mém emailu baravavrovaphoto (at) gmail.com nebo ve zprávách na mé facebookové stránce. Pokud žádný z termínů nevyhovuje a přesto byste se rádi něco přiučili, je možné dohodnout se i na indivduálním workshopu, kde se pak konkrétní náplň, cena i délka trvání odvíjí podle dohody. Níže na stránce je průběh a vše kolem workshopu rozepsáno do podrobna.

dsc_3625-2.jpg
Kreativní autoportrét

dsc_8745-2w.jpg

Podzim je pro mě bezkonkurenčně nejlepším obdobím na focení. ;)PODROBNOSTI

Jak workshop probíhá a co se můžete naučit?

Zkrátka vše o tom, jak já sama moje fotky tvořím. Mám ráda, když kurzy probíhají v uvolněné přátelské atmosféře, proto chci, aby účastníci přijeli na chatu (viz fotky a info níže) už v pátek večer (čas je upřesněn po konzultaci s účastníky, pozdější večerní hodiny nejsou zásadní problém), abychom měli prostor se trochu seznámit, popovídat si o vašem focení a objasnit si program na následující dva dny. Sama mám moc ráda, když se můžu trochu poznat s lidmi se stejnými zájmy a myslím, že by bylo příjemné si na takové akci třeba i udělat nové přátele. Mám nachystanou také krátkou prezentaci, která vás trochu uvede do toho, jakým stylem moje fotky tvořím, jakými zákony se při tom snažím řídit a jak svoje fotky prezentuji na sítích. Účastníci se mě můžou ptát na cokoliv, co je bude zajímat...

V sobotu podle počasí, možností a chuti účastníků vymyslíme lokaci, kde bude focení probíhat. Tam si nejprve objasníme a ukážeme, jak fotit autoportréty. Prozradím, co v mém případě funguje, když chci být jak fotografem, tak modelkou/modelem zároveň, naučím vás všechny tipy ohledně ostření atd. Umět vyfotit sám sebe je výhodou z dvou hlavních důvodů. Za prvé - sami před sebou se většinou příliš nestydíte. To otvírá velké možnosti v kreativitě. Můžete zkoušet různé pózy, můžete si konečně udělat fotku, jakou jste vždycky chtěli mít a podobně. Za druhé, ne vždy je člověk, ať už chtěně nebo nechtěně, v přírodě s někým, kdo mu může stát modelem. A pokud preferujete zachycovat momenty spolu s postavou nějakého člověka, můžete to takto být docela jednoduše vy.

2017-09-20-07-18w.jpg
Hledání vhodných motivů, práce s přírodou...

Poté bude následovat kreativnější focení s modelkou. To znamená, že si předem představíme koncept, který chceme vyfotit a pak budeme hledat cesty, jak toho co nejlépe dosáhnout. Při tvorbě těchto fotek je pro mě velmi důležité již při focení myslet na to, co s fotkou později budu dělat ve Photoshopu. Pro jeden obrázek tak je nutné nafotit často i desítky fotek, ze kterých potom v editoru poskládáme výsledek. Pokud po tomto focení ještě zůstane nějaký čas a chuť, můžeme zkusit vyfotit i nějaký portrét obličeje, na kterém si později můžeme ukázat retušování pleti, popřípadě jakékoliv jiné časově nenáročné focení... Mám ráda, když je workshop interaktivní a plný spontánních nápadů. Po focení následuje přesun na chatu, oddech, občerstvení a poté je sobotní večer zasvědcen základům toho, jak používám Photoshop, které si ukážeme na vybraném autoportrétu někoho ze skupiny, který jsme ten den vyfotili.

V neděli pak už jen sedíme u počítače a zpracováváme výsledné fotografie. Nehraju si na žádná tajemství a ukazuju své veškeré know-how toho, jak fotky upravovat. Pokud se všechno upravování stihne a zůstane další čas, mohu v případě zájmu popovídat o tom, jak jsem v editoru upravila fotky z mého portfolia, které by vás zajímaly.

dsc_5254w.jpg

Hledání vhodných míst a způsoby, jak modelku zakomponovat do krajiny tak, aby se stala její nerušivou součástí.

workshop1.jpg
Využití zákoutí. která by vás na první pohled nezaujala (tady foceno asi metr od cesty) a práce s přirozeným světlem.

11.jpg
Kreativní napady na noční fotky, například tady, kdy je silueta vyfocena za bílého letního dne a poté vložena do fotky vyfocené v dubnu na severu Norska. Informace o nejdůležitějších pravidlech fine-artového skládání fotografií.

dsc_1129.jpg

Nebo například to, jak vytvořit iluzi šatů z vody.

Jaké potřebuji vybavení?
Digitální fotoaparát
, ideálně se základním a nejlépe i s portrétním objektivem s ohniskouvou vzdáleností nejlépe 35, 50 nebo 85mm. Workshop se dá absolvovat i se základním objektivem, ale s portrétním dosáhnete nesrovnatelně lepších výsledků. Dále se můžou hodit klidně i hodně přibližující objektivy jako třeba můj oblíbený 70-200mm či 135mm. Širokoúhlé objektivy používám na fotky s člověkem v krajině jen minimálně, ale pokud už ano, volím 24mm. Pokud to možnosti dovolují, nejlepší je zkrátka na workshop přivézt většinu své techniky. Nejdůležitější se ale dá zvládnout i se základním. ;-)
K postprodukci je třeba mít počítač nebo notebook s nainstalovanými programy Adobe Lightroom a Adobe Photoshop. Tyto programy je možné použít i jen ve zkušební verzi, která však podle mých dosavadních informací trvá jen 7 dní. Vzhledem k předchozím zkušenostem doporučuji zkusit, zda váš počítač úpravu fotek v těchto programech zvládá. Při učení úprav ve větší skupině je problém, pokud některým počítače nestíhají a každý úkon trvá déle než ostatním, což hladký průběh kurzu znepříjemňuje. Pro zájemce, kteří by s tímto měli problém, doporučuji napsat mi osobní e-mail, kde se můžeme pobavit o dalších možnostech, jak o fotovýbavě, tak o počítači.
Retuše na fotografiích sama provádím na grafickém tabletu, myš již nepoužívám vůbec. Pracovala jsem s ní ale dlouhé roky a rozhodně není při úpravách žádnou překážkou. Při tvorbě autoportrétů je nezbytné mít stativ. Velkým ulehčením je dálková spoušť, ale opět - roky jsem to zvládala i se zabudovanou samospouští ve foťáku. Výhodou, která nahradí i dálkovou spoušť, je fotoaparát s WiFi a využití připojetí k chytrému telefonu.

Kde a jak se bude vyučovat upravování fotek?
Buď v domácím prostředí výše zmíněných chat, kde je však třeba počítat s tím, že si účastníci musí své počítače rozložit poněkud "na divoko" po místnosti, která je zařízená jako obývací pokoj. Jak to vypadá v praxi pak můžete vidět na cvaku níže. Při vyšším počtu účastníků bude zřejmě lepší přesunout se do učebny, která je ve stejné vesnici. Osobně preferuji upravovat fotky v chatě, kde je trochu uvolněnější atmosféra a možnost se kdykoliv pohodlně občerstvit a uvolnit. Samozřejmě je to na úkor pohodlí samotného pracovního místa každého účastníka. Ale to už poté záleží na konkrétní domluvě.
Svou pracovnní plochu promítám na velké televizi a ke každému kroku mluvím. Snažím se detailně popsat každý krok, který vede k výsledné fotce tak, aby každý pochopil, jak jednotlivé úkony udělat. Účastníkům doporučuji alespoň základy vyvolávání fotografií v Lightroomu a mít alespoň zběžný přehled o pracovním prostoru programu Photoshop.

workshop-chata.jpg

Za fotografii děkuji Martinu Matějovi.

Kde přesně bude workshop probíhat?

Na chatě ve Vlčicích nebo v nedalekých Vojtovicích (chaty jsou stejné, jen jsou v různých lokalitách). Vlčice i Vojtovice jsou dvě podhorské vesnice ležící jen přes kopec vedle sebe. Přímo nad nimi se pak zdvihá hlavní rychlebský hřeben. Tato oblast je na první pohled nenápadná, avšak zdejší lesy jsou plné tajemných míst a krásných výhledů. V případě zájmu se nemusíme striktně držet pouze Rychlebských hor, ale je možné navštívit i blízké Jeseníky. Čím akčnější účastníci budou, tím lepší místa můžeme navštívit.

dsc_6759w.jpg

Chata ve Vlčicích. Asfaltová komunikace až k domu, dostatek místa na parkování. Ložnice v chatě jsou dvě sdílené s oddělitelnými postelemi plus možnost spát na rozkládacím gauči v obýváku. Pro ty, kteří preferují větší soukromí, je možnost přespat i v asi 100 metrů vzdálené nové a menší chatě, což bude zřejmě i v případě plného počtu účastníků vhodnější. WiFi připojení je samozřejmostí. Fotografie z interiéru najdete na stránkách http://ubytovani-fojtek.cz/, nebo můžu zaslat mnou nafocené.

Proč zrovna Rychlebské hory?

Málokdo je zná, jsou pro mnoho lidí dost z ruky... Prvním důvodem je to, že je to můj domov a tedy i místo, kde mé fotky nejčastěji tvořím. Za druhé to jsou nádherné hory, které si zaslouží mnohem víc pozornosti. Ano, jsou odlehlé a nejsou moc vysoké... Ale mají své kouzlo a umí si podmanit srdce nejednoho milovníka přírody.

workshop4.jpgTajná místa v srdci našich hor už po účasti na workshopů mohou být známá i vám...

Doplňová doporučení
Workshop není vhodný pro fotografy začínající úplně od nuly. Není zde prostor pro vysvětlování základních funkcí fotoaparátu a vlastnosti objektivů. Pro účastníky se předpokládá, že mají alespoň základní povědomí o technických vlastnostech svého vybavení. Pokud jste v postprodukci spíše začátečník, doporučuji vzít si na workshop zápisník, kam si v bodech můžete poznačit postup některých složitějších úkonů. Není v mých časových možnostech všechny úpravy později účastníkům popisovat znovu přes internet. Tím ovšem rozhodně neříkám, že nejsem ochotná v případě nejasností poradit, jen nejde opakovat úplně všechno. Vždy berte v potaz počasí a to, že se workshop odehrává v přírodě, čemuž přizpůsobte svůj oděv a obuv. Fotíme za každého počasí - účastníci jednoho z předchozích workshopů, kdy teploty byly kolem -20 stupňů, by mohli vyprávět. :) Na workshopu se ale učíme i to, jak zdánlivě nepříznivé podmínky využít ve svůj prospěch. Jen je potřeba umět někdy trochu zatnout zuby a být kreativní, což je koneckonců přece naše práce. A hlavně nezapomeňte dobrou náladu. :)

Pokud máte o účast na mém workshopu zájem, neváhejte mě kontaktovat. Veškeré další nejasnosti ráda zodpovím skrze individuální konverzaci. Moc se těším se na všechny kreativní duše, se kterými budu mít možnost se potkat. :)

Přihláška na workshop
Odesláním přihlášky potvrzujete zájem o účast na workshopu
Jméno a příjmení: (povinné)
Váš kontatkní e-mail: (povinné)
O který termín máte zájem? (měsíc a datum): (povinné)
Vaše případná poznámka:
zobrazeno 3059x, dnes 3x