Jarní čtenářské tipy

dsc_1853w.jpgNikdy jsem se nepovažovala za nějakého nadšeného knihomola, který přečte klidně 500 a víc stránek za den, ale párkrát do roka mě to chytne a to pak čtu několik knížek za měsíc. Miluju a zároveň nesnáším ten pocit, kdy nejste schopní přestat něco číst a zároveň si šíleně přejete, aby knížka nikdy neskončila. Na takovou člověk narazí jen občas... Vždy, když mám čas a narazím na větší knihkupectví, musím jít dovnitř a bloudit mezi regály, i když vlastně skoro nikdy nejdu pro nic konkrétního. Očima projíždím úhledně zarovnané tituly, cítím příjemnou vůni nového papíru a oceňuji ten klid, který v těchto obchodech většinou je. To je vždycky s ostatními prodejnami v nákupních centrech kontrast. Často při tomto procházení narazím na knihy, které jsem si třeba dávno chtěla přečíst, ale zapomněla na ně. Nebo náhodně vytahuju to, co mě zaujme obalem, jménem autora nebo názvem, a občas si to pak s sebou i odnesu domů.

Baví mě objevovat nové nebo neznámé knihy. Ráda a často čtu samozřejmě i populární knihy, od super čtivé detektivní trilogie Milénium přes Egypťana Sinuheta až po Harryho Pottera, ale tyto knihy většinou zná každý a slyšíme o nich ze všech stran. Mám ráda, když se ke mě dostane něco, co už tolik lidí nezná a přitom by si to zasloužilo pozornost celého světa. Níže tedy najdete šest titulů, které mě nejen v poslední době zaujaly. Beletrie, duchovno i špetka naučné literatury. Pod každým nadpisem je i odkaz na databízi knih, kde si můžete přečíst víc komentářů. A pokud byste se vy rádi podělili o vaše oblíbené tipy na knihy, napište mi je do komentářů. Ráda se nechám inspirovat.


NA HRUDI OBRA OBLÁČEK ZLATÝ - Anatolij Ignat'jevič Pristavkin
Databáze knih

na-hrudi-obra.jpg

Drsný příbeh z ruského Kavkazu z konce druhé světové války, který naráží na ne příliš známou problematiku Stalinova odsunu původního čečenského obyvatelstva do Kazachstánu. Příběh dvou osiřelých bratrů - dvojčat Sašky a Kolky, kteří se spolu s ostatními chovanci moskevského dětského domova dostanou na Kavkaz, kde mají pomoci osídlit vylidněné oblasti. Příběh začíná pokusem podkopat se do pekárny chleba v Moskvě. Děti z děstkého domova denně řeší pouze jednu věc - jak sehnat jídlo a přežít. Po příjezdu na Kavkaz mají pocit, že se dostali do země zaslíbené. Úrodná půda, mnoho příležitostí k tomu zašít si někde nějaké zásoby a k tomu všemu krásná a milá vychovatelka, do které se oba zamilují. Idylka však netrvá dlouho... Celý příběh je psán z naivního pohledu malých chlapců. Vyvrcholení je hodně smutné, ale zároveň poučné. Kniha je částečně autobiografická, což příběhu jen dodává na intenzitě.

Určitě jedna z knih, které ve svém osobním žebříčku řadím na první příčky, ne-li na tu úplně první. Poprvé jsem ji četla někdy v šesté třídě, kdy mi ji doporučila a pujčila v knihovně sestra. Už tehdy se mi líbila, i když byla na můj věk tématicky docela šokující a nemohla jsem ji kvůli neznalosti souvislostí plně pochopit. Podruhé jsem si ji opět půjčila v knihovně před asi dvěma lety, protože jsem na ni během těch let pořád myslela. Detaily příběhu včetně vyvrcholení jsem už mezitím částečně zapomněla a tak to bylo, jako kdybych knihu četla skoro poprvé. Je to kniha, o které jsem ve škole nikdy neslyšela, přitom by za zmínku rozhodně stála. Doporučila bych ji snad každému. Bohužel kniha už nevychází a v žádném antikvariátu jsem ji doposud nenašla. Najdete ji pravděpodobně hlavně ve veřejných knihovnách. Zkusím sem tedy napsat, že pokud by se někomu válela v knihovně a nestál by o ni, moc ráda bych ji odkoupila, vyměnila za jinou, popřípadě jsem otevřená jiné domluvě. Moc bych o ni stála.DO TMY - Anna Bolavá
Databáze knih

dsc_5348w.jpg

Tato kniha se popisuje těžce. Temný příběh nemocné stárnoucí ženy jménem Anna, pro kterou je alfou i omegou života sběr bylin. Ze začátku se zdá být obyčejný a ne moc zajímavý, ale brzo začneme mít z vyprávění pocit, že tu něco nehraje, a chceme vědět víc. Celou dobu se odehrává v myšlenkách hlavní hrdinky. Nechybí složité vztahy na vesnici i v rodině. Kniha nadchne milovníky bylin, přírody a tajemných a hodně originálních příběhů.

Literatura od současných českých autorů mě většinou moc netáhne. Michal Viewegh nebo Radka Třeštíková zatím jdou mimo mě. Někdy asi po jejich knihách sáhnu, ale zatím jsem nenašla argument a motivaci udělat to. Na tuto knihu jsem narazila právě při bloumáním knihkupectvím, kdy jsem vůbec nevěděla, co vlastně chci. Nejdřív mě zaujal krásný obal (který již hlavně vlivem půjčování značně utrpěl). Po chvíli zkoumání byla moje. Nemůžu říct, že by to byla ta nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla, nicméně mě tento temný příběh velmi bavil, četla se rychle a občas se mi i zvedly koutky do úsměvu. Knihu jsem párkrát půjčila a reakce na ni byly různé. Někdo nemá rád příběhy, kdy si celou dobu nejste jistí, co se vlastně děje a pak konce, které nejsou doslovné. Osobně mám ale většinou u knih ráda, když je prostor si něco domyslet nebo když potřebuji čas, aby mi docvaklo, jak to vlastně bylo myšleno. Zajímavý příběh podle mě nemusí vždy končit doslovným rozuzlením.


VĚČNĚ ZPÍVAJÍ LESY / VANE VÍTR Z HOR / NENÍ JINÉ CESTY - Trygve Gulbranssen
Databáze knih

dsc_5355w.jpg

Nádherná trilogie z prostředí norských lesů a opět jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla a kterou podle mnoho lidí dnešní mladé generace nezná. Myslím, že ji často najdeme v knihovnách našich babiček. Chování hlavních postav je vřelé i studené zároveň, tohle seveřanům zůstalo dodnes. Ustřední milostný příběh je bez jakýchkoliv náznaků červené knihovny a přesto velmi emotivní až napínavý. Nechybí odvěké téma o tom, jak peníze ničí osobnost i společnost. Díky knize jsem dostala lepší představu o tom, jak se tehdy žilo a možná i odpověď na to, proč jsou lidé na severu jaksi uzavřenější.

Kniha, na kterou jsem od malička koukala v knihovně. Když jsem trochu vyrostla, několikrát jsem ji vytáhla, otevřela, ale po pár stránkách zase odložila. Je docela těžké se nejprve do této ságy začíst. Zvlášť, když jste zvyklí na drsný spád a napínavost jiných knih. Je to trochu těžší čtení. Tato kniha je jemná, klidná a zároveň tu nechybí i drsné prvky související s životem na severském venkově v 19. století. V knize se hodně mluví o Bohu, což nemusí některým sedět, ale společnost v té době byla hluboce věřící a mě se to nakonec ke knize dost hodilo a ještě líp jsem si dokázala představit, jaký tehdy byl život.


JEZ A BĚHEJ - Scott Jurek
Databáze knih

dsc_1707w.jpg

Kniha pro běžce, ale vůbec to nemusí být pravidlem. Životopisný příběh legendárního ultramaratonce Scotta Jureka, kterého si možná někteří pamatují ze známějšího bestselleru Zrozeni k běhu. Kniha začíná v jeho dětsví, popisuje komplikovaný vztah s otcem a starosti o nemocnou matku. Pokračuje prvními sportovními výkony, první delší závody a Scottovu cestu k úspěchu. Mnoha závodům jsou věnovány celé kapitoly. Kniha je psaná velmi čtivě a troufám si tvrdit, že by zaujala i neběžce. Obzvlášť zábavné mi přijdou odstavce, ve kterých figuruje Scottův dobrý kamarád Dusty Olson. Při těch je většinou nemožné se od srdce nesmát. Scott je zároveň již mnoho let vegan a za každou kapitolou je vsunut nějaký zajímavý rostlinný recept, díky kterým si můžete sami vyzkoušet, že není nutné sílu ke sportu čerpat jen ze steaku. Zaryté masožravce by tohle mohlo odradit, není však třeba mít jakékoliv předsudky. Kniha to je vážně skvělá.

Četla jsem ji asi 4x. A i tak si ji často vezmu a náhodně otevírám různé kapitoly. Jak moc je používáná dost prozrazuje stav obalu. Obyčejně se snažím se ke knihám chovat slušně, ale tuto s sebou tahám skoro všude, což se na ní podepsalo. Teprve po přečtení tohoto kousku jsem se začala naplno zajímat o běhy na dlouhé vzdálenosti. Pokud neběháte, ale třeba připouštíte možnost, že byste chtěli, jen vám k tomu chybí motivace, tato kniha může dobře zafungovat. Rozhodně není pro každého. Musíte mít alespoň vnitřní pozitivní vztah ke sportu. Ke knize se ráda vracím, protože mi připomíná, že usilovnou prací může člověk dosáhnout téměř čehokoliv. I když třeba není ten nejtalentovanější.


ŽENY, KTERÉ BĚHALY S VLKY - Clarissa Pinkola Estés
Databáze knih

dsc_1723w.jpg

Duchovně - mytologická kniha. Velmi náročná na pozornost při čtení. Vůbec ne pro každého. A hlavně, jak už napovídá název, ne pro většinu chlapů. Popravdě řečeno, neumím si představit, že by to četl nějaký mužský a zároveň neměl potřebu se smát některým slovním obratům z knihy. U podobné lituratury je těžké najít něco, co vám zkrátka sedne. Forma je důležitá. Jen když sedí, je možné, aby se k vám sdělení plně mohlo dostat. V dnešní době jsme všichni náchylní k tomu, abychom z různých vědomých i nevědomých důvodů popírali svou podstatu. Ženy jsou od přírody citlivá stvoření, která navíc často mají tendence nerozumět sobě samotným a točit se v kruhu. Kniha dobře popisuje třeba některé vzorce chování, které máme zaryté hluboko v podvědomí a často o nich vůbec netušíme. Wow momentů jsem při čtení měla hodně. Mnoho našich problémů je řešitelných už jen tím, že je dokážeme pojmenovat. Minimálně k tomu kniha poslouží skvěle.

Když jsem z nějaké knihy naprosto nadšená, většinou ji mám přečtenou maximálně za pár dní. Tato mi trvala asi dva měsíce. Za prvé jsem vždy na četbu musela být ve vhodném rozpoložení, za druhé je třeba knihu co chvíli zavřít a trochu si popřemýšlet. A odpočinout, protože to vůbec není oddychová literatura. Kniha se ke mě dostala zvláštní sérií náhod, které tu nebudu veřejně detailně popisovat, protože byste si mysleli, že jsem úplně švihlá. Řeknu snad, že někdy je v životě hodně těžké věřit, že některé události jsou opravdu náhodné. Někdy má člověk pocit, jako by ho něco opravdu někam vedlo... A to byl případ i této knihy. Když ji na tomto úžasném výletu zmínila má dobrá kamarádka Kristýna, okamžitě jsem zbystřila. Poté mi i poslala fotky stránek jedné kapitoly a bylo to jasné. Některé z nás takovou knihu prostě potřebujeme. V mojí malé knihovně bude mít už vždycky svoje místo, stala se z ní srdcovka.


LÉČIVÉ ROSTLINY Z BOŽÍ ZAHRADY - Maria Treben
Databáze knih

dsc_1873w.jpg

Starší název knihy, později vychází jako Byliny z Boží zahrady. Marii Treben musí znát každý nadšený bylinkář. A pokud nezná, měl by si znalosti co nejdřív doplnit. Ať už kdykoliv zalistuji nějakou knihou s bylinami, žádná u mě nepřekoná tuto starou. Dávám ji sem záměřně. Je začátek dubna a příroda se právě začíná probouzet. Ideální čas na to, abychom se o byliny zajímali a začali se sběrem na měsíce, kdy už čestvé k dostání nebudou. V knize jsou ze začátku rady ohledně určování, sběru a skladování bylin. Poté obrázky s popisem nejdůležitjších rostlin. Za nimi následuje velký abecední rejstřík mnoha zdravotních neduhů s různými tradičními bylinnými recepty na obklady, čajové směsi, švédské kapky, tinktury a podobně. Už se těším, až jednou budu mít ten vysněný dřevený domeček s pěknou zahradou, kde záhony s léčivkami nebudou chybět. Tohle je moje oblíbená kniha na jaro a léto už několik let.


A co čtete vy? ;)

zobrazeno 3155x, dnes 1x