Jak jsem udělala Raindrop

raindrop

Vzhledem k tomu, že se mnoho lidí ptalo, jakým způsobem jsem udělala tuto fotku, jsem se rozhodla vytvořit návod. Vypustila jsem ji do světa už před několika měsíci, "tutoriál" ale dělám až teď, protože mám konečně trochu myšlenky na to, abych se tomuto blogu zase věnovala.

Na fotce jsem pracovala asi 10 hodin čistého času, udělat proto návod je pro mě trochu oříšek. V případě, že by se našel nějaký člověk, který by chtěl cokoliv nejasného vysvětlit podrobněji, ať mi napíše mail. Ráda poradím s čímkoliv budu moci. Bude to můj první tutoriál vůbec, tedy spíše pokus o tutoriál. Berte proto mé ilustrační obrázky trochu s nadhledem. ;) Nejsem žádný super znalec všech možností photoshopu, většinu věcí jsem se naučila metodou pokusu a omylu. Nepochybuju tedy o tom, že se mnohé z úprav dají udělat rychleji a efektivněji. Pokud někdo třeba bude mít nějakou radu, ráda se přiučím. :) Někomu, kdo si sám hraje s úpravami, to možná může pomoci či posloužit jako inspirace, jinému to může minimálně objasnit, jak se takové věci vlastně dělají. Zároveň se na této fotce dají celkem dobře ukázat asi všechny úpravy, které běžně na svých fotkách provádím.

Když jsem tuto fotku dělala, nepočítala jsem s tím, že budu psát nějaký postup. Nemám už originální vrstvy, některé věci tedy budou vypadat lehce jinak, než na původní fotce.


Jako základ posloužila tato fotka. První věc, kterou vždy udělám hned po otevření fotky, je zkopírování vrtev pomocí zkratky CTRL+J. Já si dělám vždy minimálně tři. Poté jsem fotku ořezala tak, aby postava byla na středu.

0w.jpg

Šaty jsou ve skutečnosti poměřně neforemné, proto bylo třeba jejich tvar upravit. Spodní část sukně byla již hodně nasáklá vodou, takže jsem sukni přiretušovala z jiné fotky. Hned ze začátku tedy na řadu přichází masky vrstev, bez kterých bych se neobešla.

Vyberu si fotku, na které se mi tvar sukně líbí, a otevřu si ji ve photoshopu. Pomocí nástroje "laso" označím kus látky, kterou chci přenést, přepnu na nástroj "přesun", kliknu na označenou část a přenesu myší do základní fotky.

1w.jpg

Vytvoří se mi automaticky nová vrstva. Tato vrstva obsahuje jen vybraný kus látky. Ten stále pomocí nástroje "přesun" přenesu co nejpřesněji na požadované místo.
Nesedí-li velikost či pokud potřebuju látku natočit, použiju "transformaci". Stisknu CTRL+T, poté pravé tlačítko myši a vyberu si, jestli chci měnit velikost nebo otáčet. Obojí dělám kliknutím na malé čtverečky v rozích (viz obrázek). Když jsem s transformací spokojená, stisknu enter.

Kus látky mi už v rámci možností co nejvíce sedí na svém místě, přesunu se tedy k samotné masce. Ta umí to, že můžeme zkrátka vymazat (i jen částečně vymazat) všechny pixely, které se nám ve fotce nehodí. Masku vrstvy vytvořím kliknutím na obdelníček s kolečkem uvnitř v panelu vrstev (viz obrázek). Ve vrstvě "látka" se objeví bílý obdélník. Kliknu na nástroj "štětec", ve kterém mám nastavenou černou barvu. Černá barva funguje jako guma nepotřebných pixelů. Bílou barvou naopak vymazané pixely zase vracíte zpět. Nastavím si vysokou "tvrdost" štětce, 80-90%, tzn., že nebude mít téměř žádný rozptyl. Odmažu na hrubo všechno, co se mi nehodí. Zvláště kolem kraje šatů se hodí vysoká tvrdost štětce. Naopak v odraze ve vodě si tvrdost stáhnu na nulu, aby přechody nebyly příliš znatelné. Okolí mám již odmazané, ale stále je hodně viditelný přechod na samotné sukni. Nastavím si nízkou tvrdost štětce (0-30% - dle potřeby) a také "krytí", které také podle potřeby měním cca od 20-60%. Tímto udělám pozvolný přechod. Pokud již jsem s výsledkem spokojená, stisknu CTRL+E (sloučení vrstvy směrem dolů). Tato zkratka sloučí shora dvě poslední vrstvy do jedné. Vzniklou vrstvu opět zkopíruju (CTRL+J), stejný postup pak opakuju s druhou stranou sukně a poté opět sloučím dolů.

2w.jpg


Poté tvar doladím pomocí zkapalnění (Filtr > Zkapalnění). Vlevo v liště vyberu nástroj "pokřivení dopředu", vpravo nastavím velikost stopy na 200-500 (podle potřeby). Poté upravím tvar šatu na prsou a sukni pokřivím více do zvonu a lehce zeštíhlím na břichu (ne že by to moje modelka Maruška potřebovala, šaty jí ale byly o dost větší:)).

3w.jpg


Základ je hotový a teď je potřeba přidat rozlítané cípy látky. Hlavní roli tu opět hrají masky.
Při focení jsme udělaly mnoho fotek, na kterých různě ve vzduchu vlníme bílou látkou. Z nich jsem pak vybrala několik, na nichž se mi líbila textura a tvar látky. Stejně jako v prvním případě, kdy jsem upravovala tvar sukně, teď z vybraných fotek vyřezávám cípy a přetahuju je do fotky.

4w.jpg


Opět se mi vytvoří nová vrstva, která obsahuje jen cíp. Nelíbí se mi ale jeho tvar, nesedí velikost a potřeboval by natočit. Pomůžu si tedy opět transformací. Stisknu CTRL+T a ze všeho nejdřív zvětším, popř. zmenším cíp na požadovanou velikost. Poté opět kliknu pravým tlačítkem myši a hraju si s možnostmi "deformovat" a "pokřivit".

5w.jpg


Takto například vytvaruju cíp pomocí funkce "pokřivit". Nechápu, jak je to možné (:D), ale když stisknu enter, vyplní se mi automaticky vzniklá mezera. Hlavní je, že to prostě funguje. ;)

6w.jpg

Upravený cíp potom stále pomocí transformace otočím do vhodného úhlu (kliknout na pravé tlačítko myši a vybrat možnost "otočit"), pokud chci přidal cíp dozadu, otočím ho vodorovně (rovněž pomocí transformace), stisknu enter a přenesu na požadované místo pomocí nástroje "přesun".

Poté opět vytvořím masku, odmažu nepotřebné části, pomocí tvrdosti a krytí udělám plynulé přechody, sloučím vrstvu dolů (CTRL+E), zkopíruju vrstvu atd., dokud nemám požadovaný počet cípů.

mana1.jpg


Další věc, kterou musím udělat je odraz cípů ve vodě. Uložím si fotku pod jiným jménem, otevřu ji znova v další záložce a celou ji svisle převrátím. Lasem vyberu cípy a přesunu do původní fotky do míst, kde se šaty mají odrážet ve vodě. Poté vytvořím masku vrstvy, snížuju a zvyšuju si krytí štětce a snažím se co nejlíp odmaskovat ostré přechody, aby odraz vypadal přirozeně.

mana4.jpg


Největší práce je hotová a následují už jen úpravy barev. Kontrast i barevný tón upravuju především pomocí "křivek" (Obraz > Přizpůsobení > Křivky). Otevře se mi graf. Nejprve upravím kontrast pomocí RGB křivky. Barevný tón pak upravím tak, ze z RGB přepnu do "modrá, červená, popř. zelená". Základní tvar křivek je prakticky vždy podobný, jako na obrázcích níže.
Puntičkáři prominou... Zbytek tohoto článku dodělávám na jiném počítači, kde je PS jen v angličtině... A já jsem líná si nascreenovat nové obrázky... :)

m1.jpg

m3.jpgm10.jpgDále barvy upravuju pomocí "vyvážení barev" (Obraz > Přizpůsobení > Vyvážení barev). Dole v tabulce nejdříve zaškrtnu možnost "stíny", zlehka přidám modrou, červenou, azurovou nebo purpurovou - podle toho, do jakých barev chci mít fotku laděnou. Poté přepnu v tabulce na možnost "střední tóny" a "světla". Většinou už přidám jen žlutou a červenou, občas i purpurovou. Hlavně ve světlech je důležité to moc nepřehnat, protože se můžou udělat přepaly.

Dále barvy ještě doladím pomocí "fotografického filtru" (Obraz > Přizpůsobení > Fotografický filtr). Otevře se mi tabulka, kde je nabídka různě barevných filtrů. Nejčastěji použiju oteplovací/ochlazovací filtry a sepiový filtr. Krytí nastavuji mezi 9-25%.

Poslední úpravy, které na fotce dělám, je lehké ztmavení spodní části a světle nažloutlý gradient v horní části fotky. Spodní část ztmavím tak, že si pomocí nástroje laso na hrubo vyberu části, které chci ztmavit. Protože by tam ale byly ostré přechody a odmaskovávat je ručně pomocí štetce by bylo moc složité, kliknu pravým tlačítkem myši a vyberu možnost "prolnout okraje". Otevře se mi tabulka, kde si podle potřeby nastavím prolnutí a stisknu enter. Ztmavení pak udělám zase pomocí křivek.

m6.jpg

m7.jpg

m8.jpg

Stejným způsobem pak udělám i světlý gradient v horní části fotky. Opět vyberu lasem část, kterou chci zesvětlit, kliknu pravým tlačítkem myši a prolnu okraje výběru. Ty pak zesvětlím a nabarvím pomocí vyvážením barev, které přepnu dole v tabulce do světel. Přidávám hlavně žlutou, popřípadě trochu červenou.

m12.jpg

m13.jpg

Potom si už jen celkově lehce pohrát s kontrastem a vývážením barev a mám hotovo...

10269069_1483027991931811_6338848729712118507_o.jpg

zobrazeno 9995x, dnes 1x